Powieści Zbigniewa Nienackiego drukowane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia


        W tym wydawnictwie ukazały się debiutanckie powieści Zbigniewa Nienackiego, pisane jeszcze w czasach, kiedy postać Pana Samochodzika była co najwyżej w odległych planach:

        Pierwsze powieści cyklu ukazały zostały włączone do wielkiej serii pod nazwą "Klub siedmiu przygód". Wydawana ona była przez wiele lat i objęła dobrych kilkaset tytułów, zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych. Charakterystyczne dla niej były okładki stylizowane na pięcioramienną gwiazdę czy może pajęczynę i czarne logo z nazwą serii.

        Jak widać siedem "Samochodzików" doczekało się w tej serii drugiego wydania, aczkolwiek w dwóch przypadkach projekt okładki zmienił się na nieszablonowy.

        W międzyczasie Nasza Księgarnia drukowała także inną serię, nazwaną "Biblioteką Młodych" - również do niej zdecydowano dołączyć wznowienia przygód Pana Samochodzika, chociaż później, pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych powrócono do "Klubu siedmiu przygód".
Portret z okładki, 'Templariusze', Nasza Księgarnia 1974 Portret z okładki, 'Zagadki Fromborka', Nasza Księgarnia 1976         Książki w poniższej serii były drukowane nie tylko przez Naszą Księgarnię - np. "Księga strachów" została wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Z zamieszczanych na ostatniej stronie okładki zdjęć autora powieści, jedno powtórzyło się właśnie tam, a na tomach niniejszego wydawnictwa były one, jak widać, całkiem różne. Obok znajdowała się krótka notka biograficzna:
        „Zbigniew Nienacki (ur. w 1929 r.) to literacki pseudonim powieściopisarza, dramaturga i scenarzysty, autora osiemnastu książek dla młodzieży i dorosłych. Największą popularność zdobył Nienacki jako autor książek młodzieżowych, a przede wszystkim serialu powieściowego o przygodach Pana Samochodzika, historyka sztuki i detektywa. Pan Samochodzik współpracując z Ministerstwem Kultury i Sztuki poszukuje zaginionych podczas wojny zbiorów muzealnych, a także walczy z handlarzami antyków i przemytnikami. Serial powieściowy, zapoczątkowany książką pt. "Wyspa złoczyńców", składa się już z siedmiu tomów i jest kontynuowany. Do tego właśnie cyklu należy "Pan Samochodzik i templariusze".”
        Powyższy tekst pochodzi, jak widać, z drugiej części przygód. W "Zagadkach Fromborka" mowa jest już o dziewięciu tomach - między 1974, a 1976 rokiem ukazały się bowiem (co prawda w innych wydawnictwach) "Tajemnica tajemnic" i "Winnetou".
        Oprócz okładek według wspólnego schematu (rysowane były przez tego samego grafika - Zbigniewa Rychlickiego) powtarzał się w nich tekst na drugiej stronie okładki:
        „Ta książka przeznaczona jest dla Ciebie, młody Czytelniku. Mamy nadzieję, że sięgniesz do kolejnych tomów tej serii - rozpoznasz je łatwo po jednolitej szacie graficznej. Wybierać będziemy do tej serii książki szczególnie wartościowe i popularne; zabawne i poważne; takie, które czyta się »jednym tchem« i takie, które czytamy powoli, smakując ich urodę. Słowem będą to książki bardzo różne, lecz łączy je jedno: zostały napisane w Polsce Ludowej.”

Seria "Biblioteka Młodych" Galeria okładek
'Templariusze', Nasza Księgarnia, 1974 r.
Wydania
Recenzja
'Zagadki Fromborka', Nasza Księgarnia, 1976 r.
Wydania
Recenzja

        I jeszcze na koniec kilka tytułów nie wydanych pod szyldem jakiejś serii, aczkolwiek niemal równolegle z końcówką "Klubu siedmiu przygód".


2004 © http://www.nienacki.art.pl

Masz uwagi? Napisz
Hosting: www.castlesofpoland.com
Autor: Piotrek Szymczak.
2003.02.10 - 2004.01.12