"Pan Samochodzik i złota rękawica" - wyprawy



Śladami Pana Samochodzika

Lech Rusin - Mapka Jezioraka         Mapka zamieszczona obok powstała przy współpracy Lecha Rusina, autora strony www.czarterjachtu.pl.

        Najbardziej intrygujące są z pewnością dom i grób Gustawa Kodrąba. Wszystkie pozostałe miejsca opisane w książce można sobie bez kłopotu odnaleźć na mapie i odwiedzić, jeśli przyjdzie na to ochota. Oprócz tych dwóch. Oto dotyczące ich opisy z książki, z rozdz. XI: „musiałem dotrzeć do położonego tuż nad następną zatoką drewnianego domku krytego trzcina (...). Dom Gustawa Kodrąba, jako nie nadający się do remontu, miał być wkrótce rozebrany, gdyż cały ten teren przekazano nadleśnictwu pod rozszerzającą się wciąż plantację nasienną.”, oraz z rozdz. XII: „A grono moich przyjaciół i ja pewnego popołudnia znaleźliśmy się na malutkim cmentarzyku położonym o kilometr od domku Kodrąba. Kto ciekaw - może ten cmentarzyk odszukać, znajduje się w pobliżu plantacji nasiennej, na dużym półwyspie za wsią Matyty. Na cmentarzyku już nie grzebie się zmarłych, ponieważ w pobliżu nie ma prawie żadnych domów, a grunta zalesiono. Rozebrano już także dom poety, ale mieszkańcy Matyt oraz niektórzy leśnicy mogą wskazać miejsce, gdzie ongiś się znajdował.”
        Czy jednak Kodrąb żył naprawdę? Poeta i cmentarzyk z jego grobem wspomniane zostały "W poszukiwaniu przygody". Co prawda jest tram informacja, że Kodrąb zmarł już w 1941, ale również taka, że sam Nienacki spotkał kogoś, kto dał mu do przeczytania wiersz tego poety. Być może to zdarzenie zostało opisane jako spotkanie załogą Szkwała. Obecnie cały niemal półwysep zajęty jest już przez plantację sosny, co prawda przy bramie wjazdowej znajduje się pamiątkowy obelisk, podobno na miejscu starego cmentarza. W "Wielkim lesie" jest scena niszczenia leśnego cmentarzyka podczas prac przy powiększaniu plantacji sosny na półwyspie Matyty. Jednak tam był to cmentarz rodziny Keile, na którym pochowani zostali także trzej żołnierze rozstrzelani podczas II wojny. O Gustawie Kodrąbie nie ma ani słowa. Więc może jest on jednak postacią wymyśloną, a tylko cmentarz istniał w rzeczywistości?

        Inna intrygująca sprawa, to pobyt w Polsce Rogera Moore'a. Tak naprawdę, to po raz pierwszy w życiu bawił on w naszym kraju na uroczystości wręczenia Telekamer, na początku 2004 roku. Nigdy też nie był w Polsce kręcony żaden odcinek "Świętego", gdyż (podaje za autorami strony www.rogermoore.prv.pl): „Kiedy w 1965 roku amerykańskie pieniądze wzmocniły budżet serialu (...) zadbano by przygody Templara rozgrywały się częściej poza granicami Anglii (choć całość zawsze kręcono w okolicach studia Elstree w Hertfordshire), często w miejscach bardzo egzotycznych, odległych dla przeciętnego widza.”

        A oto wybrane z działu FanKlub opisy wypraw śladami bohaterów "Złotej rękawicy":

  1. Iława ("Złota rękawica"), Szymbark ("Winnetou"), Kamieniec ("Niewidzialni"), Piotrek Szymczak [czerwiec 2004].
  2. Boreczno, Karnity ("Złota rękawica"), Ostróda ("Niewidzialni"), Piotrek Szymczak [2004].
  3. Dookoła Jezioraka ("Nowe przygody", "Niewidzialni", "Złota rękawica"), Maciek Giernatowski [2004].
  4. Rejs po Jezioraku ("Nowe przygody", "Niewidzialni", "Złota rękawica"), Piotrek Sikorski [2004].
  5. VI zlot w Jerzwałdzie, Małgorzata Piekarska, Michał Sieciński, Piotrek Szymczak [20-22 czerwca 2008 r.]

2006 © http://www.nienacki.art.pl

Masz uwagi? Napisz
Hosting: www.castlesofpoland.com
Autor: Piotrek Szymczak.
2007.06.19